2011. december 27.

Vaníliás banánturmix

Egy isteni finom, egészséges uzsonnáravaló turmix! Így az ünnepi falások közben/után talán nem is árt egy kis pihenő az emésztő-rendszerünknek... Pillanatok alatt elfogyott a majd' egy liter!

Hozzávalók:
2-3 érett banán
1 dl tejszín
2 ek méz
2 tk vanília-aroma 
tej (4-6 dl)

Veszünk egy kb. egy literes kancsót. A banánokat összeturmixoljuk a tejszínnel, mézzel és a vanília-aromával. Beleborítjuk a kancsóba, és felöntjük annyi tejjel, hogy a kívánt sűrűségű legyen (kb. fél liter).

2011. december 24.

Meggyes-diós tekercs

Íme az almás-diós tekercs továbbfejlesztett változata. Ajándéknak is kiváló, ha nem egy nagy, hanem mondjuk két kis csinos tekercset készítünk.

Hozzávalók a tésztához:
4 dkg vaj
25 dkg liszt
2,5 dkg porcukor
egy zacskó sütőpor
1 tojás
7,5 dkg tej

Hozzávalók a töltelékhez:
20 dkg magozott meggy (friss, vagy fagyasztott)
10 dkg dió apróra törve
1 alma lereszelve
2-3 evőkanál meggylekvár 
4 ek nádcukor
1 ek rum
1 kk fahéj
Egyéb
olvasztott vaj
zsemlemorzsa
1 tojás


Összekeverjük a töltelék hozzávalóit (a meggyet jól "facsarjuk ki" előtte), és hagyjuk kicsit állni.
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, és lisztezett munkalapon téglalap alakúra nyújtjuk. (Én kettévágtam, mert két kisebb tekercs készült egy adagból. A széleket is megcsinosítottam egy éles késsel, hogy valóban téglalap alakúak legyenek a tészták.) Lekenjük olvasztott vajjal, megszórjuk zsemlemorzsával, és elterítjük rajta a tölteléket. A széleket visszahajtjuk, és óvatosan feltekerjük. Lekenjük a tetejét egy tojással, és kivajazott sütőlemezre helyezve 40 perc alatt megsütjük 200 fokon. (Az első 20 percben lefedve süssük.)

2011. december 23.

Almás-diós tekercs

Íme, egy kis instant karácsony. Egyszerű, mint egy rétes, és finom, mint a beigli. Csakapuffin oldaláról készítettem, épp most készülök módosítva is megsütni - aszalt áfonya helyett igazi meggyel, egy kis rummal, nádcukorral. De ne szaladjunk ennyire előre: íme az alaprecept. Aki időhiányban küzd, annak ideális, így gyorsan Szenteste előtt.


Hozzávalók a tésztához:
4 dkg vaj
25 dkg liszt
2,5 dkg porcukor
egy zacskó sütőpor
1 tojás
7,5 dkg tej

Hozzávalók a töltelékhez:
10 dkg szárított áfonya
5-8 evőkanál almalé
10 dkg dió apróra törve
2 alma lereszelve
2-3 evőkanál savanykásabb lekvár (pl. ribizli, erdei gyümi)
kevés fahéj

Összekeverem a töltelék hozzávalóit. (Én rögtön megbolondítottam egy kis rummal is.)
A tészta hozzávalóit összegyúrom, és lisztezett munkalapon téglalap alakúra nyújtom. A tölteléket - mint a piskótatekercsnél - elterítem rajta (én szórtam alá kevés zsemlemorzsát is), és óvatosan feltekerem. Lekentem a tetejét egy tojással, és kivajazott sütőlemezre helyezve 40 perc alatt megsütöm 200 fokon. (Az első 20 percben lefedve süssük.)

2011. december 20.

Citrusos-vaníliás banánlekvár

Igazi handmade karácsonyi ajándék. Én hagytam magunknak is belőle, olyan finom!! :)


Hozzávalók:
6 érett (de még nem barna) banán
2 narancs
3 citrom
2 teáskanál vanília-aroma
20 dkg Dr. Oetker Befőzőcukor Szuper 3:1
1 tasak Dr. Oetker Dzsemfix Extra 2:1

Négy csinos kis befőttesüveget (kb. 1,5-2 deciseket) kiforralunk, és konyharuhára borítunk.
A narancsok és a citromok levét kifacsarjuk és leszűrjük. Egy nagy lábasba öntjük.
A banánokat egyesével meghámozzuk, villával pépesre összetörjük (a barnább vagy csúnyább részeket kivágjuk), és beleborítjuk a lábasba. Jól bele is keverjük minden egyes banán után, hogy érje mindenhol a citromos lé, és ne barnuljon meg. Így maga a lekvár is végül szép sárga lesz! Ha elkészültünk, hozzáborítjuk az aromát, a cukrot és a dzsemfixet, majd magas hőfokon, folyamatos kevergetés mellett felforraljuk a gyümölcsmasszát. Ha már zubog, akkor 2 percen át még forraljuk, majd levesszük a tűzről. Ha lett rajta hab, azt leszedjük (nekem nem lett). Merőkanállal az üvegekbe szedjük, erősen rácsavarjuk a kupakjukat, és fejtetőre állítjuk őket, kb. 5 percre. Ezután én kivittem őket a teraszra, és ebben a hűvös időben egy óra alatt teljesen kihűltek. Lehet cimkézni, díszíteni, és ajándékozni. :) 

Boldog Karácsonyt!


Mazsolás forralt bor

Minden évben csinálok forralt bort, de még egyszer sem lett ilyen finom, mint az idén! Az ötletet Stahl könyve adta, azt lapozgattam a hétvégén, és elhatároztam, hogy kreálok valami hasonlót, mint az ő Mazsolás forralt bora - de a "kemény" szeszesitalok mellőzésével (abban vodka és tokaji aszú is van).


Hozzávalók 2 személyre:
4 dl vörösbor (pl. Merlot, valami olcsóbb - 1000 Ft alatt - fajta)
4 dl víz
4 evőkanál nádcukor
1 narancs héja
1 citrom héja
3 fahéj-darabka
6 db szegfűszeg
2 kávéskanál forralt bor fűszerkeverék
2 marék mazsola


A bort és a vizet a mazsolával egy lábasban melegíteni kezdem. Vékonyan lekanyarítom a narancs és a citrom héjait, azokat is beledobom. Hozzárakom az egyéb hozzávalókat, lassan felforralom, és 10 percig gyöngyöztetem. A tűzhelyről levéve megvárjuk, míg iható hőmérsékletűre hűl. Újramelegítve is remek!

2011. december 18.

Fokhagymakrémleves

Bár hó még nem esett ezidáig, azért az idő már sokszor borongós, zord, télies. Na pont az ilyen napok lélekmelengető levese ez a fokhagymakrémleves. A többi, eddig Veletek megosztott krémlevessel ellentétben ennek az elkészítése nem mentes minden macerától, de garantáltan megéri a fáradságot.

Hozzávalók:
6 nagy fej fokhagyma
két evőkanál olívaolaj
só, frissen őrölt bors
1 liter víz
2 dl száraz fehérbor
2 kávékanál morzsolt kakukkfű
1 késhegyni őrölt szerecsendió
2 evőkanál liszt
2 dl tejszín

A pirított zsemlekockákhoz:
2 szikkadt zsemle
15 dkg vaj
só, frissen őrölt bors

Előmelegítjük a sütőt 200 fokra. A fokhagymafejeket egy recés késsel megskalpoljuk, egymás mellé ültetjük őket egy tepsibe, meglocsoljuk az olívaolajjal, és sózzuk, borsozzuk. Alufóliával lefedve fél óráig sütjük őket, majd az alufóliát levéve tíz perc alatt megbarnítjuk a fokhagymákat. Kivesszük őket a tepsiből, és megvárjuk, míg langyosra hűlnek (ez ilyen hűvös időben a teraszon vagy erkélyen percek kérdése). A kihűlt gerezdek belsejéből kinyomjuk a krémesre sült fokhagymákat egy lábasba.

Felöntjük a vízzel és a borral, rászórjuk a kakukkfüvet, a szerecsendiót, sózzuk, borsozzuk, mérsékelt lángon felforraljuk, és takarékon 15 percig gyöngyöztetjük. Ezalatt egy kisebb tálban csomómentesre keverjük a lisztet a tejszínnel, valamint apróra felkockázzuk a zsemléket. Egy serpenyőben felolvasztjuk a vajat, és mérsékelt tűzön kevergetve barnára pirítjuk a zsemlekockákat. Ha elkészült, kicsit sózzuk-borsozzuk. 
A közben megfőtt levesünket turmixgépben pürésítjük, és egy kevés kivételével visszaöntjük a lábasba. Ezt a keveset összevegyítjük a tejszínes-lisztes habarással, és óvatosan, lassan a levesbe csurgatjuk. Tovább főzzük még néhány percig, megkósoljuk, hogy elég fűszeres-e (ha nem, pótoljuk). Külön kínáljuk hozzá a pirított zsemlekockát.
A recept Stahl Judit: Végre Otthon! c. könyvéből van. 

2011. december 13.

Azonnal puha mézes


Képpel még nem szolgálhatok, mert a nagymamám küldött egy jókora adag mézest, és jelenleg arra járunk rá családilag, de jövő héten (amikor már végre szabadságon leszek...) sütök, és díszítek, és hozom a képeket!! Addig is süssétek, és egyétek!
(És ha valaki nem tudná: "a szarka ellopta a mézeskalácsokat, de visszahozta, és bocsánatot kért!" - ezt Csipi mindig hozzáfűzi, ha szóba kerülnek a mézeskalácsok. By Bogyó és Babóca.)


Közben megérkezett a fotó is: éppen szárad a díszítés


Hozzávalók (70-80 darabhoz):
25 dkg méz,
10 dkg vaj vagy margarin,
10 dkg cukor,
50 dkg liszt,
1 csapott kávéskanál szódabikarbóna,
1 evőkanál mézes fűszerkeverék vagy fél-fél mokkáskanál őrölt fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, ánizs, gyömbér,
1citrom reszelt héja,
1 tojás, 2 tojássárgája

A tepsi kenéséhez: 3-5 dkg vaj vagy margarin

A díszítéshez: 10 dkg vegyes finomság - durvára vágott dió, mandula, mogyoró, kandírozott gyümölcs, mazsola

A mázhoz: fél tojásfehérje, 5 dkg porcukor

A mézet, a vajat és a cukrot állandóan kevergetve langyosra melegítjük. A lisztet elkeverjük a szódabikarbónával, a fűszerekkel és a citromhéjjal. Hozzáadjuk a mézes keveréket, a tojást és a tojássárgákat, jól összegyúrjuk eleinte ragacsos lesz, de nem kell megijedni. Fóliába csomagoljuk, és 4-5 órát pihentetjük. Legegyszerűbb, ha előző este készítjük el.

Werk: a kiskukták alkotnak

220 C-ra előmelegítjük a sütőt. Vékonyan kivajazunk 2 nagy sütőtepsit. Lisztezett deszkán 3 mm vékonyra kinyújtjuk a tésztát, és különféle alakzatokat szúrunk ki belőle. Tepsibe rakjuk, tetejüket tojással lekenjük és fantáziánk szerint különféle finomságokkal díszítjük.
Forró sütőbe tesszük, és el nem mozdulunk mellőle, mert 4-5 perc alatt megsül. Könnyen megég és akkor keserű lesz. Óvatosan szedjük ki a tepsiből, mert melegen még "képlékenyek".

Habosra keverjük - nem verjük - a tojásfehérjét a porcukorral, zsírpapírból kis tölcsért csavarunk, beleteszünk 1 kávéskanállal és díszítjük vele a mézesek tetejét.
Hagyjuk a mázat teljesen megszáradni, kiválasztjuk a legszebbre sikerült példányokat. Egy vastag tűbe húzott cérnát húzunk át rajta, tetszőleges hosszúságban elvágjuk és megcsomózzuk.
A többit jól záródó fém-, vagy műanyag dobozba tesszük. Ha kiszáradna a mézes, a dobozba tegyünk egy almát és egy nap múlva, ismét megpuhul.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...