2012. december 22.

Csokis-diós-banános tortácska

Igazi télies kevert süti kezdőknek és rohanóknak.


Hozzávalók:
3 tojás 
17 dkg cukor (én 45 g Update Zero-t használtam)
1 csomag vaníliás cukor
10 dkg olvasztott vaj (vagy margarin)
2 érett, pépesített banán
15 dkg liszt
5 dkg darált dió
1 csomag sütőpor
5 dkg étcsokoládé
5 dkg tört dió

A tojást habosra keverjük a cukorral, vaníliás cukorral, és hozzáadjuk az olvasztott vajat. Belekeverjük a banánpépet, majd a sütőporos, darált diós liszttel alaposan elkeverjük. Végül beleforgatjuk a diódarabokat és az apróra tört étcsokoládét. Szilikon-formába, vagy kivajazott-kilisztezett kicsi tortaformába öntjük, és előmelegített sütőben légkeverésen 160 fokon kb. fél óra alatt megsütjük (tűpróba). Ha kihűlt, vastagon megszórjuk porcukorral.

2012. december 17.

Sült alma

Ha esetleg megcsömörlenétek a karácsonyi édesség dömpingben, vagy szimplán csak valami egészséges uzsonnát adnátok a gyerekeknek, akkor olá: sült alma. Jelzem, a pici babák is ilyen formában szeretik leginkább az almát, a szokásos savanykás reszelt almapüré helyett (de nekik a töltelékből ne adjuk 1 éves kor alatt). :)


Hozzávalók:
alma
almánként egy keksz
                  2 teáskanál méz
                  3 szem dióbél
(alufólia)

Az almákat megmossuk, és kivágjuk a magházukat felülről úgy, hogy egy üreg keletkezzen. A lyukacskába beletördeljük a kekszet és a dióbeleket, és rájuk csurgatjuk a mézet. Egy alufóliába becsomagoljuk, és előmelegített sütőben 180 fokon fél óráig sütjük. Az alma sülve isteni finom édes!

2012. december 15.

Linzer

Ciki - nem ciki, még soha nem csináltam linzert. De Kata barátnőm adott egy bevált receptet, így nem blindre mentem. Fénymásolat: rajta kiegészítések, korrekciók, megjegyzések. Imádom az ilyet. Élet-szagú!! Rajta a csodás háziasszonyok keze nyoma!!... Anyukámnak is mennyi ilyen lapul az alsó fiókban!!...
Én édesítőszerrel készítettem, jelzem: cukorral finomabb - állítólag, merthogy nekem azért így is bejött. :) 


Hozzávalók:
25 dkg liszt (vagy 15 dkg liszt és 10 dkg darált dió)
1 csapott evőkanál sütőpor
10 dkg cukor (nálam 2,5 dkg Update Zero)
1 egész tojás
csipetnyi só
125 g hideg vaj (vagy margarin)
Az összeragasztáshoz: lekvár, én málna lekvárt használtam
A tetejére: porcukor

A lisztet a sütőporral összekeverjük. Közepébe mélyedést készítünk, beletesszük a sót, a cukrot és a tojást. A kis kockákra vágott vajjal végül gyors mozdulatokkal tésztát gyúrunk. Folpack-ba csomagolva egy órát a hűtőben pihentetjük. 
Lisztezett felületen vékonyra nyújtjuk a tésztát, és szaggatunk belőle valamilyen (virág) formát, illetve ugyanennyi hiányzó közepű formát. Sütőpapírral fedett sütőlemezen, előmelegített sütőben 170 fokon 8-10 percig sütjük. A teli-linzereket megkenjük felmelegített lekvárral, és ráragasztjuk az üres közepű darabokat. Vastagon megszitáljuk porcukorral, és a közepét feltöltjük lekvárral. 
Fém dobozban tároljuk. Szépen megpuhulnak.

2012. december 14.

Aszalt szilvával töltött csirkemell bormártással

Azt imádom a karácsonyi készülődésben, hogy annyit sütünk-főzünk, hogy már szinte nincs is idő feltenni a blogra! :) 
Katt a jobb oldali ikonra, ha a korábbi évek receptjeit is látni szeretnétek.


Hozzávalók: 
2 filézett csirkemell
szeletelt sonka
szeletelt bacon
10 dkg trappista sajt
egy zacskó asztalt szilva
2 mokkáskanál forralt bor fűszerkeverék
néhány szegfűszeg, pici fahéj
kb. 2 dl vörösbor
2 evőkanál barna cukor
1 dl tej
egy evőkanál étkezési keményítő
alma, szilva

Az aszalt szilvákat egy edénybe borítjuk, ráöntjük a bort (és ha nem lepi el, még annyi vizet, hogy ellepje). Hozzáadjuk a fűszereket (forralt bor fűszerkeverék, fahéj, szegfűszeg), és állni hagyjuk legalább egy órát, de inkább többet. Utána a szilvákat 4-5 db kivételével kipecázzuk - ők mennek majd tölteléknek. A borból kiszedjük a szegfűszegeket, és a 4-5 megmaradt szilvával ő lesz a bormártás.
A csirkemelleket vékony szeletekre vágjuk (három rétegben), kiklopfoljuk, és a hússzeletek mindkét oldalát besózzuk. Letépünk egy nagyobb alufólia darabot, és a húsokat ráfektetjük, és úgy illesztjük, hogy kb. egy téglalapot kapjunk. Beborítjuk sonka-szeletekkel a húsréteget (ízlés szerint akár sajt réteggel is!). A hosszabbik oldalára, a szélétől kb. 5 cm-re szilvákat rakunk szép sorban. Az alufólia segítségével ügyesen, szorosan feltekerjük (mint a piskótatekercset), alufóliával összefogjuk és kis időre a hűtőbe tesszük. Két ilyen rudat készítünk.
Előmelegítjük a sütőt 180 fokra (légkeverés). 
A rudakat kibontjuk az alufóliából, körbetekerjük őket a szeletelt bacon-nel, és egy tepsibe egymás mellé tesszük. Megmosunk és felvágunk néhány almát és szilvát, és a rudak köré dobáljuk. A tepsit befedjük alufóliával, és bő fél óráig sütjük. Ezután levesszük a fóliát, a rudak tetejét beborítjuk szeletelt sajttal, és még kb. 20 perc alatt készre sütjük.
Amíg a hús sül, elkészítjük a mártást is: a megmaradt szilvás bort egy lábasban 2-3 evőkanál (a bortól függ, hogy mennyire édes!) barna cukorral összerottyantjuk. A tejet kikeverjük a keményítővel, a borba csorgatjuk lassan, és ismét felforraljuk folyamatos kevergetés mellett. Kicsit kihűtjük, és összeturmixoljuk. 
A húst szépen lehet majd szeletelni, és a mártással, a gyümölcsökkel és rizzsel tálalhatjuk.

2012. november 19.

Csokoládékrémes piskótatekercs ribizlizselével

Kövezzetek meg, tudom hogy már karácsonyi hangulat és miegyéb, de én a nyár ízeit éheztem... A fagyasztómban pedig mindig ott figyel pár kis doboz ribizli. Micsoda szerencse...! :)


Hozzávalók a piskótához:
4 tojás
pici só
4 evőkanál cukor
4 evőkanál liszt
Hozzávalók a krémhez:
20 dkg vaj
20 dkg porcukor
1,5 dl joghurt
5 dkg kakaópor (nem instant)
Hozzávalók a zseléhez:
10 dkg ribizli
3 evőkanál cukor
4 evőkanál víz
A díszítéshez ribizliszemek

A tojások sárgáját habosra kikeverjük a sóval és cukorral, majd óvatosan összeforgatjuk a keményre vert tojásfehérjékkel és a liszttel. Sütőpapírral fedett sütőlemezre simítjuk, és 160 fokon (légkeverés) megsütjük. Még 10 percre a sütőben hagyjuk nyitott sütőajtó mellett, azután nedves konyharuhára borítjuk, lehúzzuk a sütőpapírt, és óvatosan a konyharuha segítségével feltekerjük. Így hagyjuk kihűlni, feltekerve.
A krémhez a hozzávalókat egy lábasban összemelegítjük, azután kihűtjük (időnként kevergetve).
A ribizlit egy lábasban a vízzel és cukorral felfőzzük, villával kissé szétnyomkodjuk a szemeket, és kis tálba öntve hagyjuk kihűlni. 
A piskótát megkenjük a krémmel, feltekerjük, és a tetejét is egyenletesen bevonjuk. Díszítjük, és a ribizlizselével tálaljuk.


2012. november 18.

Zabpelyhes banános tallér

A gyerekek valahogy mindig ráéreznek, ha a hétköznapok nagy rohanásában nemhogy sütkérezni, de még normálisan bevásárolni sem volt időnk, és egy jól irányzott "Anyaaaa, kérek valami édességet" felszólítással romba döntik még megmaradt anyai önbecsülésünket.
Na, ilyenkor jön ez a keksz. Bruttó negyed óra. És még egészséges is, hurrá.  


Hozzávalók:
1 csésze zabpehely
2 érett banán
1 tojás
3 evőkanál liszt
2 evőkanál méz
fél dl olaj
a tetejükre valami apróság (dió, mandula, csokidarab)

Bekapcsoljuk a sütőt (180 fok). A banánokat egy villával jól szétnyomkodjuk, és a többi hozzávalóval összekeverjük. Egy sütőpapírral fedett sütőlemezre kanállal kupacokat teszünk, kissé lelapogatjuk, a közepükbe nyomunk valami finomságot (pl. diót), és mehetnek a sütőbe. Ha kezdenek barnulni, akkor készen is vannak. 
Piciknek is adhatjuk, mert ezek a kekszek kihűlés után is puhák maradnak!


2012. november 8.

Gombás bacon-ös szűzérmék

Hát, olyan még nem volt, hogy szűzérmés recept ne lett volna finom.. Ez is isteni, és pillanatok alatt megvan.


Hozzávalók:
egy nagy (vagy két kisebb) sertés-szűzpecsenye
szeletelt bacon (annyi hogy lefedje a tepsit, nekem 6 szelet kellett)
5-6 nagy fej gomba
2 evőkanálnyi sertészsír
só, bors
2 evőkanál mustár
2 evőkanál méz

Előmelegítjük a sütőt 180 fokra (légkeverés).
Egy kisebb tepsit, vagy hőálló tálat kikenünk zsírral. A húst kb. 2 cm vastag érmékre szeljük, az érmék mindkét oldalát bedörzsöljük sóval. Egymás mellé ültetjük őket a tálban. A mustárt a mézzel kikeverjük, és minden érme tetejét bekenjük vele.
A gombát megpucoljuk, megmossuk, és felszeleteljük. Egy serpenyőben felolvasztunk egy evőkanálnyi sertés zsírt, rajta a gombát kevés őrölt borssal pár perc alatt megfonnyasztjuk, és az egészet ráborítjuk a húsra - úgy, hogy a szeletek közé igazítgassuk el a gombákat. 
Végül szépen beborítjuk az ételt a szeletelt bacon-nel, lefedjük alufóliával. 35 perci sütjük lefedve, majd 10 percig fedés nélkül. Olyan remek, ízletes szaftja lesz, hogy a köretként elkészített pl. rizsre is jut bőséggel.

2012. október 31.

Diós guba vanília sodóval

A férjem minden reggel elmegy friss pékáruért, és természetesen mindig pár darab kiflivel vagy zsemlével többet hoz - a biztonság kedvéért. Én meg csak gyűjtöm-gyűjtöm szorgosan a kimaradt, megszikkadt darabokat, már gondoltam arra is, hogy zsemlemorzsát kezdek árulni, mert ipari mennyiséget "termelünk", de aztán van, hogy újrahasznosításra kerülnek a felesleges kiflik, például egy hasonló, nagyon egyszerű, ám abbahagyhatatlanul finom recept hozzávalóiként. 


Hozzávalók: 
5 darab szikkadt kifli
fél liter tej
fél liter tejszín
1 evőkanál Norbi Negyed kanál cukor (vagy 4 evőkanál cukor)
4 tojás sárgája
2 teáskanál vanília aroma
20 dkg darált dió 
4 evőkanál barna cukor
némi vaj
Hozzávalók a sodóhoz:
2 tojás sárgája
2 evőkanál cukor
1 vaníliás cukor
1 evőkanál liszt
fél liter tej
A tejet és a cukrot felmelegítjük. Levesszük a tűzről, és hozzáöntjük a tejszínt és a vanília aromát. Hűtjük egy kicsit, majd óvatosan hozzákeverjük a tojássárgákhoz. A karikákra vágott kifliket kivajazott tepsibe/jénaiba tesszük, és ráöntjük a tejes-tejszínes-tojásos keveréket.
A diót és a barna cukrot összekeverjük, és jól összeforgatjuk a már tocsakos kifli karikákkal. A tetejére vágunk néhány szelet vajat, és előmelegített sütőben (170 fok, légkeverés) bő fél óra alatt megsütjük.
Addig elkészítjük a sodót: a cukrot, a tojássárgákat és a lisztet kikeverem kevés hideg tejjel. A maradék tejet felforralom a vaníliás cukorral, és nagyon lassan a tűzről levéve hozzákeverem a tojásos részt is, a tűzre visszateszem ugyan, míg besűrűsödik, de csak alacsony lángon, és a forráspontot újra ne érjük el!


2012. október 24.

Körtés csokitorta

A családban a nagymamám a "csokitorta-felelős", mert olyan finoman csinálja, mint senki más. 
Az idén anyukám október elejei születésnapjára egy körtés csokitortát néztem ki, el is készültem vele, igaz, csak estére, de lényeg a lényeg, másnap megkóstoltuk. És láss csodát: a krém a nagymamám-féle csokitorta krémje!! Mondanom sem kell, mindenkinek bejött az ízvilág, gyorsan el is fogyott. Szegény anya evett belőle tán a legkevesebbet. :)


Hozzávalók a tésztához:
12 dkg olvasztott vaj
3 dkg kakaópor
1 dl meleg víz
15 dkg liszt
4 dkg cukor
1 csomag sütőpor
2 csomag vaníliás cukor
1 dl tejföl
1 tojás
3 puha körte
Hozzávalók a csokikrémhez:
15 dkg vaj
15 dkg porcukor
1 dl joghurt
4 dkg kakaópor

Egy kisebb tortaformát kivajazunk, kilisztezünk. Simára keverjük az olvasztott vajat, a kakaóport, és a meleg vizet. Egy másik tálban összekeverjük a lisztet, a sütőport, a cukrot és a vaníliás cukrot, hozzávegyítjük a kakaós egyveleghez, majd hozzáadjuk a tejfölt és a tojást. A masszát a tortaformába öntjük, és belenyomkodjuk a (meghámozott) körte cikkelyeket, vagy darabokat. Előmelegített sütőben (légkeverés, 150 fok) kb. 40 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük. Hagyjuk kihűlni. 
A csokikrémhez a hozzávalókat egy lábasban összeolvasztjuk (csak a míg a vaj fel nem olvad, utána már nem kell melegítgetni). Néha megkevergetve kihűtjük, és a torta tetejére kenjük. Tetszés szerint lehet díszíteni.
(Forrás: Nők Lapja Konyha, 2010/9)

2012. október 19.

Zabpelyhes szilvalekváros tallérok

Nos, az úgy kezdődött, hogy kaptam a férjem szüleitől egy jókora üveg házi szilvalekvárt. A rákövetkező hétvégére pedig kirándulást terveztünk - ennek régi családi hagyomány szerint (gépes-tészta, mézes, sajtos rúd és társai :)) elengedhetetlen kelléke a hátizsákba kiporciózható és az erdőben elővehető sütemény :). Nem mintha éhesek lennénk az erdőben vagy bármikor, mert általában túlzásba visszük az élelmezés-ügyi előkészületeket, de akkor is van valami meghatározhatatlan szépsége annak, amikor a gondosan megsütött falatokat az ember fia vagy lánya az otthonától távol a kezébe veszi. :) Szóval a lekvár adta az ihletet, a Nők Lapja Konyha (2010/9) pedig egy remek őszi receptet.

Hozzávalók:
30 dkg liszt
20 dkg puha vaj
15 dkg barna cukor
2 tojás
10 dkg zabpehely
fél zacskó sütőpor
fél citrom reszelt héja
csipet őrölt fahéj
Az összeragasztáshoz: szilvalekvár

Egy evőkanálnyi vajon egy serpenyőben megpirítjuk a zabpelyhet, majd félretesszük kihűlni. 
Előmelegítjük a sütőt 160 fokra (légkeverés!).
A maradék vajat a cukorral, kézimixerrel habosra keverjük, a tojást hozzáadjuk, és tovább keverjük. 
Összevegyítjük egy másik tálban a zabpelyhet, a lisztet, a sütőport, a fahéjat és a citromhéjat, és a vajas-cukros-tojásos egyvelegbe forgatjuk. A masszából lisztes kézzel golyókat formázunk, és sütőpapírral fedett sütőlemezen korongokká lapogatjuk őket. Hagyjunk köztük némi rést, mert nőni fognak. Aranybarnára sütjük őket (kb. 20 perc volt), és szilvalekvárral a talpuknál összeragasztjuk.

2012. október 11.

Vaníliás kalács

Nem akarok senkit riogatni, de vészesen közelednek a hideg, sötét téli esték és reggelek... Ha valami kimozdíthatja az embert ilyenkor a letargikus egykedvűségből - a tejszínhabos kakaón kívül, persze -, az egy fenomenális kalács. És higgyétek el, nem kell ahhoz péknek lenni, hogy sikerüljön. Hajrá!



Hozzávalók:
2,5 dkg élesztő
1 evőkanál cukor
1 dl langyos tej
40 dkg finomliszt
20 dkg rétesliszt
2 dl langyos tej
0,8 dl olivaolaj
2 evőkanál cukor
1 tojás
1 tojás sárgája
A töltelékhez: 5 dkg olvasztott vaj, 1 tasak vaníliás cukor, 2 teáskanál vanília aroma
A kenéshez: 1 tojás


A kétféle lisztet egy tálban összekeverjük, közepébe mélyedést készítünk, beleöntjük a langyos tejet, belemorzsoljuk az élesztőt és rászórjuk a cukrot. Várunk, amíg habosra felfut az élesztő. Ezt követően az olaj kivételével hozzáadjuk a többi hozzávalót, és a kézimixer dagasztókarjával kb. 10 percen át dagasztjuk. Végül hozzáöntjük apránként az olajat is, és még 10 percig dagasztjuk, amíg össze nem áll a tészta. Meleg helyen kb. 3/4 órán át kelesztjük, egy konyharuhával lefedve. 
A megkelt kalácstésztát három részre osztjuk, a részeket egyenként kinyújtjuk, megkenjük a vaníliás olvasztott vajjal, és feltekerjük őket, mint a beiglit. A három feltekert rudat pedig megfonjuk, és sütőpapírral bélelt kalácssütő edénybe helyezzük (nekem ez jobb híján egy jénai), a maradék vaníliás vajat a résekbe csorgatjuk. Addig kelesztjük, amíg szép nagy duci kalácsot nem kapunk (nem szabad túl-keleszteni sem!). Megkenjük egy felvert tojással, és 160 fokra (légkeverés) előmelegített sütőben 50 percen át sütjük. 

2012. október 1.

Fokhagymás koktélrák rukkola salátával

Nagyon egyszerű, gyors, de mégis különleges vacsora. Ezt a fajta koktélrákot sokszor elkészítem, van, hogy vajjal és pirítóssal esszük. Mennyei! :)

Hozzávalók:
1 zacskó fagyasztott koktélrák
3 gerezd fokhagyma
vaj 2 ek.
petrezselyem zöldje (lehet szárított is)
só, bors
száraz fehér bor
A salátához:
rukkola
madársaláta
kis mozzarella
koktélparadicsom
paradicsom
olívaolaj
oregano, bazsalikom
balzsamecet (én bazsalikomosat használtam)
A tálaláshoz:
citrom

A rákot kiolvasztjuk. Egy serpenyőben felolvasztjuk a vajat, és rádobjuk a koktélrákot. Ha már pár percig pirítottuk őket, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, sózzuk, borsozzuk, meghintjük apóra vágott petrezselyem zölddel, aláöntünk kb. egy deci fehérbort, és 10 percig abban pároljuk. 
A salátához a zöldeket összeforgatom a paradicsom szeletekkel, a koktélparadicsommal és a mozzarellával, enyhén sózom, meghintem kevés oreganoval és bazsalikommal, majd bepermetezem olívaolajjal és balzsamecettel.

2012. szeptember 27.

Alma-bogár

Eredetileg süninek indult, de mivel szarvacskákat is döfködtem a paradicsom-fejecskékbe, így végül inkább bogarakra hasonlítottak a kis vendégváró-állatok. :) Remek előétel, vagy gyerekzsúrra uzsonna - ebben az esetben akár gyümölcsdarabokkal is elkészíthető. 


Hozzávalók:
almák - félbevágva
koktélparadicsom
mozzarella (kicsik)
olivabogyó (zöld és fekete)
bármi más ízlés szerint (pl. virslikarikák, uborka-darabok, stb.)

A félbevágott almákat fogpiszkáló segítségével teletűzdeljük mindenféle finomsággal. Én koktél-paradicsomból gyártottam nekik kis fejecskét is.

2012. szeptember 26.

Fahéjas kalács

Ami a kalács-sütést illeti, a helyzet kétségbeejtő. De nem reménytelen. :)
Hogy értsétek: már rettenetesen ráéheztünk a hétvégi kalácsozásra. Ahogy a vajat rákened, az a puhaság, az az íz... tudjátok. Azonban mint már említettem, nehezített terepen dolgozom, egy kicsi meg egy pici... Nem éppen kalácsbarát felállás. Dagasztani, gyúrni, keleszteni, gyúrni, sodorni, tekerni, keleszteni, kenni, sütni, mindezt időre... hjajj. De győztek az emlékek, és az ízlelőbimbók. És LETT kalács hétvégére. Meg közben pár új ősz hajszálam is, de ezt hagyjuk. :) Lényeg, hogy ezt is próbáljátok ki, ezúttal sem okoz csalódást Limara receptje.



Hozzávalók:
2 dkg élesztő
1 dl langyos tej
1 evőkanál cukor
30 dkg finomliszt
30 dkg süteményliszt (Nagyi Titka)
csipet só 
2 dl langyos tej
1 tojás
1 tojás sárgája
6 dkg olvasztott vaj
Hozzávalók a töltelékhez:
1 zacskó őrölt fahéj
8 dkg olvasztott vaj
porcukor
Kenni egy tojás

A kétféle lisztet egy tálban összekeverjük, közepébe mélyedést készítünk, beleöntjük a langyos tejet, belemorzsoljuk az élesztőt és rászórjuk a cukrot. Várunk, amíg habosra felfut az élesztő. Ezt követően az olvasztott vaj kivételével hozzáadjuk a többi hozzávalót, és a kézimixer dagasztókarjával kb. 10 percen át dagasztjuk. Végül hozzáöntjük apránként a vajat is, és még 10 percig dagasztjuk, amíg össze nem áll a tészta. Meleg helyen kb. 3/4 órán át kelesztjük, egy konyharuhával lefedve. 


 A megkelt kalácstésztát három részre osztjuk, a részeket egyenként kinyújtjuk, megkenjük olvasztott vajjal, megszórjuk egyenletesen fahéjjal, rászitálunk egy réteg porcukrot, és feltekerjük őket, mint a beiglit. A három feltekert rudat pedig megfonjuk, és sütőpapírral bélelt kalácssütő edénybe helyezzük (nekem ez jobb híján egy jénai). Addig kelesztjük, amíg szép nagy duci kalácsot nem kapunk (nem szabad túl-keleszteni sem!). Megkenjük egy felvert tojással, és 170 fokra (légkeverés) előmelegített sütőben 3/4 órán át sütjük.

2012. szeptember 19.

Brownie

Még anno, egyetemista koromban, amikor még volt idő a barátnőkkel hosszasan és önfeledten cseverészni, egy finom kávé és még finomabb süti mellett, nem nézve az órát.... szóval akkor az egyik kedves barátném - akivel ismerkedésünk és barátkozásunk története talán a legkülönlegesebb az összes közül, de hosszú história, és nem is passzol a témánkhoz - többször is egy fantasztikus, forró, csokoládés, belül még szinte folyós finomsággal várt, amihez vaníliafagyi dukált. Egy idő után már előre "megrendeltem" tőle, ha találkozót beszéltünk meg. Azóta is kísért ennek az édességnek az élménye! Munkás keresgélés után találtam egy ideális receptet a rekonstruálásra, mégpedig elég kézenfekvő helyen: a Csak a Puffin oldalán a narancsos brownie recept (narancs nélkül) tökélesen bevált. Annyit módosítottam rajta, hogy barna cukrot teszek bele sima cukor helyett, és egy picit több csokoládét. A sütési idő csökkentésével belül még lágy marad a tészta, azon melegében fagylalttal tálaljuk!


Hozzávalók:
20 dkg vaj (nem margarin!!)
30 dkg barna cukor
2 púpos evőkanál kakaópor (nem instant)
10 dkg étcsokoládé (jó minőségű)
3 nagy tojás
10 dkg liszt

Az elkészítése roppant egyszerű. Előmelegítjük a sütőt 180 fokra, és kivajazunk egy kis tepsit vagy tűzálló edényt (kb. 20×20-ast). A vajat összemelegítjük egy lábasban a cukorral, kakaóporral, és a felkockázott csokoládéval. Ha összeolvadtak, levesszük a lábast a tűzről, belekeverjük a gyengéden felvert tojásokat, végül beleforgatjuk a lisztet. A tepsibe beleöntjük a tésztát, és addig sütjük, amíg még belül lágy (20-25 perc)! Ezt folyamatos tűpróbával ellenőrizhetjük. Forrón, fagylalttal és gyümölcsökkel kínáljuk.

2012. szeptember 7.

Lazac Wellington módra

Igazi vendégváró vacsora recept.


Hozzávalók:
1 csomag leveles tészta
4 szelet lazac-filé
1 csomag paraj-krém
VAGY
40 dkg spenót, 1 dl tejszín
egy tojás

A leveles tésztát kinyújtjuk vékonyra. A spenótot.felolvasztjuk, melegítés közben fokhagymával ízesítjük, és sózzuk-borsozzuk (vagy a spenótot alaposan megmossuk, kevés olajon megfonnyasztjuk, ugyanúgy ízesítjük, mint a fagyasztott verziónál, hozzáöntjük a tejszínt, összerottyantjuk, majd ha valamelyest kihűlt, összeturmixoljuk.). A lazacokat megmossuk, besózzuk, pár csepp citromot csepegtetünk rájuk, és félretesszük.
A spenót-masszát a kinyújtott leveles tészta egyik felére kenjük. Ráfektetjük szép sorjában a lazac-szeleteket, majs az egészet a leveles tészta másik felével betakarjuk, a szélét összenyomkodjuk. Egy lazán felvert tojással az egészet megkenjük. A tetején vágunk néhány rést. Fél órán át sütjük előmelegített sütőben (légkeverésen 170 fok).
Friss salátával tálaljuk.

2012. szeptember 3.

Bodzás-mentás limonádé

Amíg még tart a meleg, készítsetek bodzás-mentás limonádét. Kicsik-nagyok odáig vannak érte. Jól behűtve a legfinomabb!


Hozzávalók:
bodzaszörp
2 citrom
egy menta-ágacska
cukor vagy édesítő (ízlés szerint)

Egy hozzávetőleg egy literes kancsóba (miénk a klasszik ikeás :)) öntünk egy kisujjnyi bodzaszörpöt, és felengedjük vízzel, majdnem tele. Belefacsarjuk egy citrom levét, egy másik citromot pedig alaposan megmosunk, tetszőlegesen felkarikázzuk vagy feldaraboljuk, és beledobáljuk a limonádéba. Egy szintén megmosott menta-ágat is beleültetünk a kancsóba. Végül ízlés szerint még édesítjük, ha szükséges. (Én egy teáskanál Norbi Negyed Kanál Cukrot tettem még bele.)
Tipp: ha mentaleveleket letépkedünk, megmosunk, és kicsi tálban kevés vízzel leforrázunk, majd ez öntjük a limonádénkhoz, sokkal intenzívebben érvényesül a menta íze. Ettől még a mentaág ugyanúgy mehet bele, mert jól mutat.

2012. augusztus 22.

Áfonyás joghurttorta

Áááá, tudom, lemaradtam... Már legalább egy hónapos ez a kreálmány, ha nem több, de higgyétek el, hogy nem jutottam el idáig. De lassan úgy ahogy berendezkedünk. Még az a szerencse, hogy a legkisebbünk egy nagyon tisztelettudó kis fickó, nem sír sokat, ellenben jókat alszik és eszik. :) 
Az eredeti recept szerint egy kakaós piskótalapot kell sütni, és arra jön a gyümölcsös-joghurtos réteg, de épp kibírhatatlan forróság volt, amikor ezt a tortát készítettem, így én keksz alappal operáltam, nehogy - akárcsak 20 percre is - be kelljen kapcsolni a sütőt. Én javaslom, hogy ti piskótalappal csináljátok, na nem mintha a kekszes alj nem lenne finom, de ehhez mégsem passzol annyira. 
Még valami: kisebb tortaformában (20-22 cm átmérőjű) magasabb lesz a torta, sokkal mutatósabb!! 


Hozzávalók a keksz alaphoz:
20 dkg Győri Édes Zabfalatok
10 dkg olvasztott vaj
Hozzávalók az áfonyahabhoz:
kb. 20 dkg áfonya
15 dkg natúr joghurt (Én görög joghurtot használtam. Mostanában nagyon ráálltam.)
6 dkg porcukor
2,5 dl tejszín (amit habbá verünk)
1 tasak zselatin fix

A kekszet ledaráljuk, összekeverjük az olvasztott vajjal, és a tortaforma aljába nyomkodjuk.
Az áfonya 2/3-át összeturmixoljuk a joghurttal és a porcukorral, és óvatosan összeforgatjuk a tejszínhabbal, amihez a habbá verés közben hozzáadtuk a zselatin fixet. A torta tetejére kenjük, áfonyaszemekkel díszítjük, és a hűtőbe tesszük néhány órára.
(A recept eredeti változata a Nők Lapja Konyha 2012. július-augusztusi számában van.)

2012. július 24.

Ribizlis-túrós piskótatekercs

Első lépésként készítünk egy jó kis házi ribizli-dzsemet, ami nem csak sütikbe, de magában, péksüteménnyel fogyasztva is isteni!!...
Aztán sütünk egy piskótalapot, kikeverjük a túrókrémet, és összerakjuk a tekercsünket. Ennyi. Nem akarok hazudni, de nagyságrendileg 10 perc alatt fogyott el az egész. :) Ma terveim szerint újra megsütöm, kicsit másképp. :)


Hozzávalók a piskótához:
4 tojás
4 evőkanál cukor
4 evőkanál liszt
fél zacskó sütőpor 
csipet só
Hozzávalók a töltelékhez:
25 dkg túró
2 dl natúr görög joghurt
fél zacskó zselatin fix
6 evőkanál cukor (nálam 1,5 evőkanál Update Negyed Kanál Cukor)
egy citrom reszelt héja
1 evőkanálnyi citromlé
1 evőkanál vanília aroma

ribizli lekvár és ribizli (kb. egy kis maréknyi)

Kézi mixerrel szép krémesre kikeverjük a túrót a joghurttal és a többi hozzávalóval.
A kihűlt piskótalapot megkenjük a lekvárral, óvatosan rákenjük a túrókrémet (hogy ne keveredjen össze a lekvárral), majd megszórjuk ribizli szemekkel. Ügyesen feltekerjük, és a hűtőbe tesszük 2-3 órára.
Tálaláskor meghintjük porcukorral.

Ribizli-dzsem

Hát ha egyszer nagymama leszek, remélem kiélhetem a lekvárfőzés iránt érzett olthatatlan vágyamat!! Addig meg nézegetem a különböző gasztro-blogok csodaszép alkotásait és mesteri fotóit, na meg készítek hasonló hipp-hopp-dzsemecskéket. :)


Hozzávalók:
1 kg ribizli
30 dkg Dr. Oetker Befőzőcukor Szuper 3:1
néhány jóképű kis befőttesüveg 

A befőttesüvegeket elmosogatjuk, kifőzzük, és megszárítjuk. A ribizlit megmossuk.
A ribizli kb. 80 %-át egy szűrőn átpasszírozzuk (így nem lesz magvas a dzsemünk). A kipasszírozott ribizlit az egészben hagyott ribizliszemekkel és a befőzőcukorral együtt egy lábasban - folyamatosan kevergetve - melegíteni kezdjük. Ha forrni kezd, nézzük az órát: 1 percig forraljuk. Utána a befőttesüvegekbe szedjük, jól rázárjuk a fedelét, és negyed órára a fejük tetejére állítjuk. 
Ha az üvegeket kicsinosítjuk kis kalappal vagy cimkével, ajándéknak is kiváló!!
Valahol láttam egyszer őszibarack-ribizli dzsemet is, hasonlóképpen elkészítve, benne gyümölcsdarabokkal - nagyon jól nézett ki! Az is biztosan finom lehet!

2012. július 13.

Csokis-málnás tortácska

Nyáron szeretem az ilyen egyszerű sütiket, mint ez is, és mint például az epres piskótatorta, vagy a cseresznyés lepény. Van még egy kedvenc sárgabarackos sütim is, de addig-addig babázgatok hogy az idén nem tudom megsütni, mert már lassan elfogy a sárgabarack a piacokról... De mentségemre szóljon hogy kettő gyerek határozottan (és néha hatványozottan...) több, mint egy... :))


Hozzávalók:
20 dkg liszt
3 dkg cukrozatlan kakaópor
fél zacskó sütőpor
20 dkg puha vaj
csipet só
30 dkg cukor (nálam Update Zero édesítő, 75 g)
kevés rum aroma
3 tojás
Hozzávalók a tetejére:
40 dkg málna
cukor ízlés szerint
8 dkg étcsoki


Előkészítünk egy tortaformát (én sütőpapírral szoktam kibélelni), és előmelegítjük a sütőt 180 fokra (légkeverésen 160). A tészta hozzávalóit kézi-mixerrel összekeverjük, és a tortaformába borítjuk.
A málna felét kevés cukorral (2-3 ek.) jól összekeverjük, szinte pépesre. Rákenjük a tésztánk tetejére. A csokoládét apróra tördeljük, és szintén a tészta tetejére szórjuk. Végül a megmaradt málnaszemekkel meghintjük a tortácskát. Háromnegyed órán át sütjük, tűpróbával ellenőrizzük. Ha a teteje égne, fedjük le alufóliával.

2012. június 18.

Krémes piskóta

Hát eljött az idő, amikor már erőt vettem magamon, és szundítás helyett a bébi alvásidejében a sütögetést választottam. :) Persze ez csupán egy kellően gyors és egyszerű édesség, tipikusan a "férj kedvencei" kategóriából.


Hozzávalók a piskótalaphoz:
4 tojás
4 evőkanál cukor
4 evőkanál liszt
csipet só
Hozzávalók a krémhez:
1 zacskó tejszínízű pudingpor
3,5 dl tej
2 evőkanál nyírfacukor
2 kávéskanál vanília aroma
2 tojás sárgája
2 dl tejszín
25 dkg mascarpone
Egyéb hozzávalók:
málna (vagy ribizli, erdei gyümölcs, szeder, ...)

Előmelegítjük a sütőt 180 fokra, sütőpapírt terítünk egy sütőlemezre.
A 4 tojást a csipet sóval és a 4 evőkanál cukorral kézi mixerrel kb. 10 percig verjük, szép habosra.Fakanállal hozzákeverjük a lisztet, a masszát egyenletesen a sütőlemezre terítjük, és kb. negyed óra alatt megsütjük. Még 10 percig hagyjuk nyitott sütőajtó mellett hűlni, aztán lehámozzuk róla a sütőpapírt, és hagyjuk teljesen kihűlni.
Ez idő alatt összerakjuk a krémet: a pudingport kevés hideg tejben elkeverem egy evőkanál nyírfacukorral és a 2 tojás sárgájával, a többi tejet közben felteszem melegedni. Ha már forrni kezd, hozzáöntöm a pudingporos tejet lassanként, és folyamatosan kevergetve megvárom, míg besűrűsödik. A tűzhelyről levéve még kavargatom, hogy hűljön, aztán hozzáadom a vanília-aromát és hozzákeverem a mascarpone-t is. Szép simára kell keverni! A tejszínt felverem a másik evőkanálnyi nyírfacukorral, és ha a krém már kellően meghűlt, azt is óvatosan hozzákeverem. Kóstoljuk meg, hogy elég édes-e, elég vaníliás-e, ha szükséges, ízesítsünk utána!
A piskótalapot keresztben 4 csíkra vágjuk, majd a csíkokat 4-4 négyzetre. Egy kis négyzetlapra halmozunk a krémből, ráborítunk egy másik négyzetlapot, a tetejére ismét krémet, és jól megpakoljuk málnával. (Egyéb savanykás gyümölcs is illik hozzá! Jó sokat tegyünk rá, ne csak 3 szemet, mint a fotón!) Ha így elkészítettük a krémeseinket, hűtőbe ültetjük őket a fogyasztásig. DE: ez nem hűtős hidegen, hanem így frissen is ütős!

2012. június 14.

Anyukám spenótos túrógombóca

A Facebook-on kértétek a spenótos túrógombóc receptjét; íme.
Anyukám verziója, érdemes kipróbálni, zseniális.


Az eredeti receptben 1kg spenót és 250 gramm túró van, liszt és 2 tojás, só.
Ez az idők folyamán az én konyhámban a következőképpen módosult.
1/2 kg spenőt és 1/2kg túró.
A spenótot szokásos módon előkészítem: Forró vízben pár percig megfuttatom jól leszűröm. Esetleg le is turmixolom.
Vajon 2-3 gerezd fokhagymát megpárolok, (ez ízlés dolga, ki mennyire bírja a fokhagymát) hozzáteszem a spenótot, és forgatom rajta pár percig. Aztán hagyom kicsit kihűlni.
Addig a túróhoz lehet tenni sót, 2-3 ek búzadarát (szerintem jobb, mint a csak liszt), 2-3 tojást. Ez mindig a túrótól is függ, mennyire kemény, vagy vizes.
Ez állhat 15-30 percet, addig a spenót is kihűl. Majd összekeverem őket, ekkor lehet még sóval, vagy fokhagymával, szerecsendióval ízesíteni. Evőkanállal forró sós vízbe szaggatom. Ha az állaga megkívánja, ilyenkor szoktam egy kevés (1-2 evőkanál) lisztet még hozzákeverni a masszához.
Amikor a vízben feljönnek a gombócok a felszínre, lehet jól lecsepegtetve forró vajra kiszedni, reszelt sajttal megszórni, sós/fokhagymás tejföllel meglocsolni.
A recept szerint ez csak frissen jó. Állíthatom, hogy ez nem igaz! Még másnap is kelendő " hűtős-hidegen" is!!
Ezt köretként is el lehet készíteni, de főételnek is kiváló.
Szoktam rá néha zsemlemorzsát pirítani, természetesen ezt is sósan.
Akkor jó, ha nincs "liszt íze", a fokhagyma, spenót átérzik rajta.
A várakozási időt leszámítva alapjában véve hamar elkészül.

2012. május 26.

Epres joghurtos szelet

Na ez az utolsó recept, amit még 2in1 megosztok veletek... Passzol is az állapotomhoz, no meg nagyon gyorsan össze lehet rakni, és igazi könnyű nyárias édesség. Amolyan "instant süti".


Hozzávalók:
1 zacskó Expressz Tortazselé Piros
pár szem eper
2 dl habtejszín
2,5 dl epres joghurt
1 zacskó Expressz Zselatin Fix
1 evőkanál nyírfacukor
2 evőkanál epres joghurt 
babapiskóta (Manner, kb. 150 g)

Egy őzgerinc formát kibélelünk celofánnal. Elkészítjük előírás szerint a tortazselét, beleöntjük a forma aljába, belenyomkodunk néhány szem kettévágott epret, és hűtőbe tesszük. Gyorsan megdermed. A tejszínt a zselatinnal kemény habbá verjük. Óvatosan hozzákeverjük a 2,5 dl joghurtot és a nyírfacukrot. (Ha sima cukrot használunk, abból valamivel többet tegyünk bele.) A már megdermedt zselé tetejére simítjuk. Egy réteg babapiskótával lefedjük, kenünk a tetejére kevés joghurtot, majd ismét egy sor babapiskótát rakunk. Egyenletesen, finoman belenyomkodjuk kissé a joghurtos-tejszínes masszába. Hűtőben tároljuk egy éjszakán át, másnap kifordítjuk a formából, és szépen szeletelhető.

2012. május 21.

Diós csiga

Álmom, hogy hétvégén kora reggel felpattanok, és a napfelkeltében begyúrom a tésztát; amíg az kel, elmegyek futni, majd zuhanyzás után elkészítem és megsütöm a diós-kakaós-vaníliás-mindenféle csigákat, hogy mire a család ébred, ott várja őket az asztalon a tejeskávé és a kakaó mellett a friss meleg péksütemény.... 
Nos, amíg nem választja el egy emelet a hálózónát a konyhától, addig ez a vízió tényleg csak álom marad, és jobb híján este tömjük tele magunkat a még langyos csigákkal... 
Nagyon finomak, alig lehet abbahagyni. Veszélyes. Főként így este... :))


Hozzávalók a tésztához:
25 dkg finomliszt
25 dkg süteményliszt (ha nincs, akkor finomliszt)
1 csomag szárított élesztő
3 dl langyos tej
1 tojás sárgája
8 dkg cukor
csipet só
12 dkg (tea)vaj
Hozzávalók a töltelékhez:
3 dkg vaj
2 teáskanál vanília-aroma
20 dkg darált dió
kb. 10 dkg porcukor
Hozzávalók a "nyakonöntéshez":
1,5 dl tej
1 dkg vaj
2 evőkanál cukor
1 evőkanál vanília-aroma

A tészta hozzávalóit a vaj kivételével egy tálban kézi-mixer dagasztókarjával összegyúrjuk, majd hozzáadjuk az olvasztott vajat, és lágy, hólyagos tésztát gyúrunk, Meleg helyen duplájára kelesztjük.
Előmelegítjük a sütőt (légkeverésen) 170 fokra, kibélelek 2 tepsit (kb. 20*30-as, szabvány) sütőpapírral.
A megkelt tésztát két részre szedjük. Kinyújtjuk egyesével téglalappá, megkenjük az olvasztott vaj és a vanília-aroma elegyével, egyenletesen rászórjuk a diót, majd szitálunk rá porcukrot olyan vastagon, hogy a dió ne is látszódjon ki. A hosszabbik oldalánál fogva szorosan feltekerjük a tésztát, mint a beiglit, és kb. 3 centi vastag szeletekre vágjuk. A tepsibe ültetjük őket, lazán elhelyezve, és még fél órán át hagyjuk őket pihenni, növekedni.
Elkezdjük sütni, és nagyjából 15 perc után (amikor már kezd szép színe lenni a csigáknak) nyakon öntjük a csigákat a felforrósított tej-vaj-cukor-vanília-aroma keverék felével. Még kb. 10 perc alatt készre sütjük. Ugyanígy járunk el a másik tepsivel is.
Puha, omlós, vanília-ízű nagyon diós csigáink lesznek, jó étvágyat!!

2012. május 16.

Epres charlotte - ahogy én csinálom

Azért nagyszerű ez a "torta", mert minden alkotóelemének az elkészítése könnyű, alap, ugyanakkor a végeredmény meglehetősen mutatós, vendégvárásra is alkalmas. :))) Bár ha a férjemen múlik, ebből bizony vendég nem eszik... :)
Rékával együtt csináltuk, annyira édesen elmondta utána, hogy "..és kisimítottuk, és rákentük a lekvárt, és feltekertük, és...."
A sütikben már nagyon képben van a lány. :)

Hozzávalók a piskótához:
6 tojás 
12 dkg cukor
12 dkg liszt
1/3 zacskó sütőpor
csipet só
Hozzávalók a krémhez:
30 dkg eper
5 dl habtejszín
10 dkg cukor
1,5 zacskó Zselatin Fix
1 dl eperjoghurt
Egyéb hozzávaló:
eperlekvár



A sütőt előmelegítjük 170 fokra (légkeverés), és a sütőlemezre sütőpapírt teszünk.
A tojásokat szétválasztjuk. A sárgákat a cukorral alaposan (jó világosra) kikavarjuk. A fehérjéket a csipet sóval kemény habbá verjük. Végül a sárgájához fakanállal óvatosan hozzákeverjük a sütőporos lisztet és a felvert fehérjét. Kb. 25 perc alatt megsütjük, és még 10 percig nyitott sütőajtó mellett a sütőben hagyjuk. Kivéve nedves konyharuhára borítjuk, és óvatosan feltekerjük. Így hagyjuk, amíg kihűl.
A hideg tejszínt elkezdjük felverni, majd fokozatosan hozzáöntjük a zselatin fixet. Ha felvertük habbá, hozzákeverjük a cukrot, az összeturmixolt epret, és a joghurtot.
A kihűlt piskótát kitekerjük, megkenjük eperlekvárral, és szorosan visszatekerjük. Egy centis szeletekre vágjuk. Egy félgömb alakú tálat folpack-kal kibélelünk, és sorban kirakjuk a piskótatekercs-szeletekkel. Beleöntjük az epres habot, és hűtőbe tesszük - minél tovább, annál jobb. Egy éjszakára mondjuk. Ha megdermedt, a piskótákat a krém széleihez igazítva lefaragjuk, és egy kerek tálra vagy torta-tartóra borítjuk ki óvatosan.

2012. május 14.

Házi kifli

Az történt, hogy egyik este padlizsánkrémet csináltam, és gyorsan szerettem volna hozzá valami friss-ropogós péksüteményt. Így aztán hipp-hopp lenyúltam egy ezer éve posztolt Puffin Házi kifli receptet. A kifli szuper finom lett, ez is azt bizonyítja, hogy öreg recept nem vén recept. :)))) És bizony érdemes visszaolvasgatni időnként!!


Hozzávalók:
1 dl langyos tej
2 dkg élesztő
2 kávéskanál cukor
46 dkg liszt
1 dkg só
1,3 dkg olvasztott vaj
2 dl langyos tej
A tetejére: szezámmag, nagy szemű só, vagy reszelt sajt

Az élesztőt a langyos tejben a cukorral felfuttatjuk, majd a többi hozzávalóhoz öntve kézi-mixer dagasztókarjával 5 percig dagasztjuk. A tálat letakarva meleg helyen egy óráig kelesztjük. Közben a sütőt előmelegítjük 180 fokra (légkeverés).
A megkelt tésztát 2 részre szedjük, és hosszú, ám keskeny téglalapot nyújtunk belőle. Cikk-cakk alakban egyenlő szárú háromszögekre vágjuk, nekem 8-8 háromszög sikerült, összesen 16 kiflink lett. De ez nyilván egyéni dolog, hogy ki mekkora kifliket szeretne. A háromszögeket a talpuknál (ez a legrövidebb oldal) elkezdve feltekerjük, és kifli alakúra formázva sütőpapírral fedett sütőlemezre tesszük. Még hagyjuk negyed órát pihenni. Vízzel megkenjük őket, rászórunk ezt-azt a tetejére, és bő negyed óra - húsz perc alatt megsütjük őket.

2012. május 11.

Sörben sült, bacon-be tekert spárga csirkemájjal

Egy nagyon könnyű tavaszi receptet hoztam, tényleg hamar megvan, bár igaz ami igaz, ez bizony frissen a legfinomabb.

Hozzávalók:
egy csomag zöld spárga
egy (nagyobb) csomag szeletelt bacon
40 dkg csirkemáj
só, bors, olívaolaj
kb. 1 dl sör
 
Előmelegítjük a sütőt 200 fokra.
Egy nagyobb lábasban sós vizet forralunk. Közben a spárgát megmossuk, esetleg a végeiből levágunk, ha már fásabb. A zubogó vízbe 2 percre beledobjuk a spárgákat. Kipecázva meghintjük őket sóval és borssal.
Egy hőálló tálat kikenünk olívaolajjal, és a spárgákat pár darabonként bacon-be tekergetve belefektetjük. 
A csirkemájat megmossuk, egyesével bacon-be tekerjük, és a spárgák tetejére rakosgatjuk. 
Aláöntünk kevés sört, és alufóliával lefedve 20 percig sütjük. Utána az alufóliát levéve még 5-10 percig pirítjuk. Ha elkészült, a sörös levet leöntjük alóla. (Én rizzsel kínáltam.)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...